VÝLETY

Hlavatice

28.07.2020

Skalní vyhlídka na okraji Hrubých skal nedaleko zámku Valdštejn a 2 km z Turnova. Z věže se Vám naskytne pohled na město Turnov, Kozákovský hřeben, Ještědský hřeben, Jizerské hory, Bezděz a Ralsko.

Trávníky

09.07.2020

Památková rezervace Trávníky Vám nabídne lidové památky podkrkonošské architektury, roubené a klasicistní stavby z přelomu 18. a 19. století. Domy jdou ve vlastnictví soukromníků, ale můžete procházet úzkými průchody mezi domy a zahrádkami.

V muzeu naleznete historické památky spjaté s historií Železnobrodska, jeho kulturou a běžným životem. Zaměřuje se především na dokumentaci historie a současnosti na zdejší sklářskou výrobu místních umělců a střední uměleckoprůmyslové školy sklářské. Muzeum nabízí dvě expozice, národopisnou a sklářskou.

Hruboskalsko

09.07.2020

Hruboskalsko patří mezi nejznámější skalní města. Naleznete zde impozantní skalní věže různých tvarů a forem. Na skalní útvary můžete nahlédnout z vyhlídky Na Kapelu, Mariánské vyhlídky nebo z vyhlídky u Lvíčka. V Hruboskalsku se nachází symbolický hřbitov zahynulých horolezců. V oblasti Údolíčka najdete krásnou ukázku zdejší lidové architektury...

Renezanční zámek Hrubá Skála pochází ze 14. století. Původně nesl název hrad Skála a byl vystavěn v gotickém stylu, ale po několika požárech byl hrad přestavěn na renezanční zámek. Najdete ho nad obcí Hrubá Skála na pískovcových skalách. Vstup na nádvoří je zdarma a platí se prohlídka zámeckých interiérů a vyhlídková věž.

Původně jen vysílač mobilních operátorů, který se obec rozhodla obohatit o schodiště a ochoz. Z rozhledny se Vám naskytne krásný výhled především na Kozákov, Trosky nebo obce Klokočí, Tatobity a Vyskeř. Klíč ke vstupu na rozhlednu je možné zapůjčit u pana Lejska po předložení průkazu totožnost na Dubecku cca 150 m od rozhledny. Vstupné se pohybuje...

Zřícenina gotického hradu Rotštejn se nachází u Klokočských skal. Z hradu se dochovaly zbytky zdiva paláce, část chodby, studna a relikt černé kuchyně.Po vesnickém osídlení pak tesané světnice, chlévy a sklípky. Otevírací dobu a cenu vstupného naleznete na oficiálních webových stránkách hradu. Rotštejn také několikrát posloužil jako filmová kulisa,...

Jedlové vodopády jsou jedním z nejatraktivnějších míst Jizerských hor. Vede sem naučná turistická stezka Jedlový důl. Část Jedlového dolu společně s vodopády byl v roce 1992 vyhlášen přírodní rezervací. Nejvyšší vodopád je vysoký 12 metrů a má 3 stupně po 4 metrech.

Rozhledna Kopanina je jednou z prvních rozhleden, která byla vystavěna Klubem českých turistů. Z rozhledny je krásný výhled na Český ráj, Ralsko, Bezděs, Jizerské hory, Ještěd a Krkonoše. Z Malé Skály je rozhledna dobře dostupná a výlet je možné propojit s návštěvou zříceniny hradu Frýdštejn a skalního hradu Vranov.

Zbirohy jsou jednou z mála dochovaných památek šlechtických hradních novostaveb z dob Václava IV. Z původního hradu se dochovalo opěrné zdivo, část obranné věže a sklepení částečně tesané do skály.