VÝLETY

Renezanční zámek Hrubá Skála pochází ze 14. století. Původně nesl název hrad Skála a byl vystavěn v gotickém stylu, ale po několika požárech byl hrad přestavěn na renezanční zámek. Najdete ho nad obcí Hrubá Skála na pískovcových skalách. Vstup na nádvoří je zdarma a platí se prohlídka zámeckých interiérů a vyhlídková věž.

Původně jen vysílač mobilních operátorů, který se obec rozhodla obohatit o schodiště a ochoz. Z rozhledny se Vám naskytne krásný výhled především na Kozákov, Trosky nebo obce Klokočí, Tatobity a Vyskeř. Klíč ke vstupu na rozhlednu je možné zapůjčit u pana Lejska po předložení průkazu totožnost na Dubecku cca 150 m od rozhledny. Vstupné se pohybuje...

Zřícenina gotického hradu Rotštejn se nachází u Klokočských skal. Z hradu se dochovaly zbytky zdiva paláce, část chodby, studna a relikt černé kuchyně.Po vesnickém osídlení pak tesané světnice, chlévy a sklípky. Otevírací dobu a cenu vstupného naleznete na oficiálních webových stránkách hradu. Rotštejn také několikrát posloužil jako filmová kulisa,...

Jedlové vodopády jsou jedním z nejatraktivnějších míst Jizerských hor. Vede sem naučná turistická stezka Jedlový důl. Část Jedlového dolu společně s vodopády byl v roce 1992 vyhlášen přírodní rezervací. Nejvyšší vodopád je vysoký 12 metrů a má 3 stupně po 4 metrech.

Rozhledna Kopanina je jednou z prvních rozhleden, která byla vystavěna Klubem českých turistů. Z rozhledny je krásný výhled na Český ráj, Ralsko, Bezděs, Jizerské hory, Ještěd a Krkonoše. Z Malé Skály je rozhledna dobře dostupná a výlet je možné propojit s návštěvou zříceniny hradu Frýdštejn a skalního hradu Vranov.

Zbirohy jsou jednou z mála dochovaných památek šlechtických hradních novostaveb z dob Václava IV. Z původního hradu se dochovalo opěrné zdivo, část obranné věže a sklepení částečně tesané do skály.

Maják Járy Cimrmana se nachází v obci Příšovice nedaleko Kořenova. Z rozhledny se Vám naskytne pohled na Jizerské hory a na Krkonoše. Pod rozhlednou najdete také muzeum Cimrmanovi doby a Cimrmanovu rolnickou expozici. Maják k nehynoucí slávě Járy Cimrmana byl vztyčen v roce 2013 a za návrhem stavby stojí Huť architektury Martin Rajniš.

Řeka Černá Desná pramení v Jizerských horách východně od hory Jizery a asi kilometr od Smědavy. Vtéká do vodní nádrže Souš a vytéká pod velkým sklonem a má veliký průtok vody. Vodopády na Černé Desné se řadí mezi největší vodopády Jizerských hor. V roce 2013 byly vodopády na Černé Desné vyhlášeny přírodní památkou.

Suché skály

24.03.2020

Suché skály jsou především horolezeckou oblastí, nejsou zde žádné turistické cesty. Na vrcholky skal se můžete dostat po dřevěných žebřících, ale vstup je na vlastní nebezpečí. V roce 2000 byla oblast Suchých skal vyhlášena národní přírodní památkou.

Jedná se o nejrozsáhlejší skalní hrad v Čechách. Hrad Vranov byl postaven v 15. století, většina staveb byla dřevěná, proto se nám dochovalo mnoho místností a sklepení vytesaných do pískovcové skály. V 19. století zde byl vystavěn letohrádek na místě bývalé kaple, který dnes slouží jako kavárna a galerie. Více informací o historii a vstupu na hrad...