VÝLETY

Maják Járy Cimrmana se nachází v obci Příšovice nedaleko Kořenova. Z rozhledny se Vám naskytne pohled na Jizerské hory a na Krkonoše. Pod rozhlednou najdete také muzeum Cimrmanovi doby a Cimrmanovu rolnickou expozici. Maják k nehynoucí slávě Járy Cimrmana byl vztyčen v roce 2013 a za návrhem stavby stojí Huť architektury Martin Rajniš.

Řeka Černá Desná pramení v Jizerských horách východně od hory Jizery a asi kilometr od Smědavy. Vtéká do vodní nádrže Souš a vytéká pod velkým sklonem a má veliký průtok vody. Vodopády na Černé Desné se řadí mezi největší vodopády Jizerských hor. V roce 2013 byly vodopády na Černé Desné vyhlášeny přírodní památkou.

Suché skály

24.03.2020

Suché skály jsou především horolezeckou oblastí, nejsou zde žádné turistické cesty. Na vrcholky skal se můžete dostat po dřevěných žebřících, ale vstup je na vlastní nebezpečí. V roce 2000 byla oblast Suchých skal vyhlášena národní přírodní památkou.

Jedná se o nejrozsáhlejší skalní hrad v Čechách. Hrad Vranov byl postaven v 15. století, většina staveb byla dřevěná, proto se nám dochovalo mnoho místností a sklepení vytesaných do pískovcové skály. V 19. století zde byl vystavěn letohrádek na místě bývalé kaple, který dnes slouží jako kavárna a galerie. Více informací o historii a vstupu na hrad...

Klokočské a Betlémské skály jsou unikátní přírodní rezervací. Najdete zde mnoho skalních věží, průchodů, jeskynních dutin a výhledů na Český ráj. Nejzajímavější místa ve skalách jsou Klokočské průchody, vyhlídka Zdenčina skála, jeskyně Postojna - Amerika a zřícenina hradu Rotštejn.

Rozhledna Kozákov se nachází na hoře Kozákov (744 m. n. m.), která je nejvyšším vrcholem Českého Ráje. V letních měsících je možné zde podstoupit kurz paraglidingu nebo se alespoň pokochat paraglidisty létající nad krásnou krajinou. Z hory je dobrý výhled aniž byste lezli na rozhlednu, což je dobrá zpráva pro ty co mají strach z výšek. Odvážlivci,...

Bludiště Kalich, Besedické skály, Chléviště, to jsou krásné přírodní památky asi 4 km od Malé Skály. Na pár kilometrech čtverečních zde najdete jeskyně, skalní vyhlídky, skalní průchody, skalní útvary a památníky. Skály byly v 17. století útočištěm pronásledovaných nekatolíků. Je zde stále zachovaná symbolická modlitebna Jednoty bratrské u sluje...

Rozhledna Černá Studnice nabízí výhled na Jizerské hory, Krkonoše i Český ráj. Najdete zde také restauraci, arboretum a výběh s alpakami. V zimních měsících odtud vede přírodní sáňkařská dráha, která končí na lyžařském vleku Filip ve Smržovce.